Mycomedica hory
Zpět na herbář

Červená fermentovaná rýže

Řada zájemců o přírodní medicínu často používá termín “přírodní lék”. Dá se říci, že čínská červená fermentovaná rýže splňuje tento termín, jedná se opravdu o přírodní léčivou látku. V Číně (ale i dalších asijských zemích, jako je například Japonsko) je užívána po staletí pro své léčebné účinky (pod čínským názvem an-kak).

Díky působení kvasinky Monascus purpureus je červená rýže přirozeným zdrojem látek zvaných monakoliny. Hlavní účinnou složkou je přírodní látka zvaná monakolin K. Je prokázáno, že denní příjem přírodního Monakolinu K přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu (sníží se hladina triacylglycerolů a dojde ke zvýšení poměru HDL/LDL). Můžeme tedy konstatovat, že konzumace červené rýže přispívá nejen ke snižování hladiny cholesterolu v krvi, ale následně i k nižšímu výskytu nemocí srdce a cév.

Objevení účinků monakolinů bylo ostatně inspirací k vývoji syntetických léků farmaceutickými společnostmi. Monakoliny a syntetické statiny v lécích mají stejný mechanismus účinku, ostatně monakolin K je synonum chemické látky lovastatin, kterou můžeme najít v mnoha lécích, například v Medostatinu od kyperské firmy Medochemie. Fermentovaná rýže se připravuje tak, že se namáčí několikrát do destilované vody, poté se nadbytečná voda odstraní, rýže se vysterilizuje a posléze dochází k tzv. inokulaci (inokulace znamená vpravení malého množství mikroorganismů) suspenzí, která obsahuje spóry plísně Monascus purpureus. Kultivace probíhá několik dní a poté se takto upravené rýže suší a popřípadě mele.

Where you can buy our products

 

Vast distribution network all over the Czech Republic

Simply look up your nearest therapist, seller, or pharmacist who offer our products.
Show nearest distributors